Ilta Sanoma

Leijonien ja Naisleijonien kokoonpanot Suomessa pelattaviin otteluihin julkaistiin maanantaina.

Jukka Jalonen valitsi Leijoniin kiinnostavia pelaajia.

Jukka Jalonen valitsi Leijoniin kiinnostavia pelaajia. Kuva: Emmi Korhonen/ Lehtikuva

Suomen miesten A-maajoukkue esiintyy kotiyleisölleen 10.-13.11. Turussa.

Leijonat kohtaa Euro Hockey Touriin kuuluvassa kotiturnauksessaan marraskuun kolmannella Sveitsin, Tshekin ja Ruotsin.

Päävalmentaja Jukka Jalonen kertoi, että viime kevään kultajoukkueiden kapteeni Valtteri Filppula miettii vielä maajoukkueuransa jatkumista eikä ole mukana marraskuun maajoukkueessa.

Jalonen esitteli maanantaina pelaajavalintansa Leijoniin.

Maalivahdit

29 Säteri Harri, EHC Biel NLA

35 Westerholm Niclas, SaiPa Lappeenranta

Puolustajat

2 Pokka Ville, Färjestad BK SHL

3 Friman Niklas, Brynäs IF SHL

4 Lehtonen Mikko, ZSC Lions NLA

6 Kivistö Tommi, Kärpät Oulu

18 Saarijärvi Vili, SCL Tigers NLA

33 Vittasmäki Veli-Matti, Tappara Tampere

40 Lindbohm Petteri, Frölunda HC SHL

41 Melart Ilari, HIFK Helsinki

50 Riikola Juuso, IK Oskarshamn SHL

52 Seppälä Mikael, Tappara Tampere

Hyökkääjät

12 Anttila Marko, Kärpät Oulu

15 Aaltonen Miro, EHC Kloten NLA

21 Lehterä Jori, Tappara Tampere

22 *Räsänen Aapeli, KalPa Kuopio

23 *Ikonen Joona, Ilves Tampere

24 Björninen Hannes, Brynäs IF SHL

38 Innala Jere, Frölunda HC SHL

39 Merelä Waltteri, Tappara Tampere

46 Hakulinen Anrei, Lukko Rauma

48 *Antonen Joose, KooKoo Kouvola

72 *Liukas Eetu, HPK Hämeenlinna

74 Suomela Antti, IK Oskarshamn SHL

77 Turunen Teemu, Kärpät Oulu

81 Pakarinen Iiro, HIFK Helsinki

91 Lammikko Juho, ZSC Lions NLA

*A-maajoukkueen ensikertalainen

To 10.11.2022

17.30 Tshekki-Ruotsi

18.30 Sveitsi-Suomi

La 12.11.2022

12.30 Ruotsi-Sveitsi

16.30 Suomi-Tshekki

Su 13.11.2022

12.30 Tshekki-Sveitsi

16.30 Suomi-Ruotsi

* Ottelu pelataan Tshekissä

Suomen naisten maajoukkue kohtaa tiistaina 8. marraskuuta Vierumäellä Sveitsin, torstaina 10. marraskuuta Turussa Ruotsin, perjantaina 11. marraskuuta Vierumäellä Saksan ja lauantaina 12. marraskuuta Tikkurilassa Tshekin.

Juuso Toivola ilmoitti maanantaina kamppailuihin valitut pelaajat.

Maalivahdit

30 *Kyrkkö Emilia, Team Kuortane

31 Pajarinen Tiia, Kiekko-Espoo

36 Keisala Anni, HV71 Jönköping SWE

Puolustajat

2 *Makkonen Adalmiina, KalPa Kuopio

4 Lindstedt Rosa, Brynäs IF SWE

5 Koukkula Oona, HPK Hämeenlinna

6 Hiirikoski Jenni, Luleå HF SWE

7 Rantala Sanni, KalPa Kuopio

8 Viitasuo Ella, HV71 Jönköping SWE

11 *Yrjölä Siiri, HIFK Helsinki

14 *Eronen Ada, Kiekko-Espoo

88 Savolainen Ronja, Luleå HF SWE

Hyökkääjät

10 Holopainen Elisa, KalPa Kuopio

12 Vanhanen Sanni, HIFK Helsinki

15 Havana Oona, Kärpät Oulu

16 Nieminen Petra, Luleå HF SWE

19 Rakkolainen Emmi, Kiekko-Espoo

20 Antti-Roiko Anna-Kaisa, Kärpät Oulu

22 Pirttijärvi Jenna, Luleå HF SWE

23 *Montonen Anni, Kiekko-Espoo

24 Vainikka Viivi, Luleå HF SWE

25 Yrjänen Kiira, HV71 Jönköping SWE

26 Säkkinen Sara, AIK Stockholm SWE

27 Liikala Julia, HIFK Helsinki

32 Vesa Emilia, HIFK Helsinki

40 Tulus Noora, Luleå HF SWE

* Naisleijonien ensikertalainen

Tshekin Ostravassa pelataan 9.-13.11.2022 alle 20-vuotiaiden kansainvälinen turnaus, johon Suomi lähettää kaksi joukkuetta.

Päävalmentaja Tomi Lämsä nimesi pelaajat tapahtumaan, jossa muut osallistujat ovat Tshekki ja Ruotsi.

Kyseessä on Nuorten Leijonien viimeinen turnaus ennen vuodenvaihteessa Kanadassa pelattavia MM-kisoja.

U20 Nuoret Leijonat

Maalivahdit

30 Koskenvuo Aku, Harvard University NCAA

31 Lampinen Jani, Kiekko-Espoo

Puolustajat

2 Suomi Jimi, TPS Turku

3 Salin Otto, HIFK Helsinki

4 Ruotsalainen Ville, KalPa Kuopio

6 Ervasti Kalle, Lukko Rauma

7 Malinen Aleksi, JYP Jyväskylä

9 Kiviharju Aron, TPS Turku

10 Vilén Topias, Pelicans Lahti

21 Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori

Hyökkääjät

11 Kapanen Oliver, KalPa Kuopio

12 Hämeenaho Lenni, Ässät Pori

16 Rönni Topi, Tappara Tampere

17 Kemell Joakim, JYP Jyväskylä

19 Miettinen Verner, Fargo Force USHL

22 Nyman Jani, Ilves Tampere

23 Väisänen Kalle, TPS Turku

24 Koivunen Ville, Kärpät Oulu

25 Kapanen Konsta, KalPa Kuopio

27 Knihti Feetu, Ässät Pori

28 Päivärinta Sami, Lukko Rauma

29 Huuhtanen Niko, Jukurit Mikkeli

U20 Nuorten Leijonien haastajajoukkue

Maalivahdit

30 Kokko Niklas, Kärpät Oulu

31 Leinonen Topias, JYP Jyväskylä

Puolustajat

2 Hellman Verneri, Ässät Pori

3 Kulonummi Kasper, Tappara Tampere

4 Juusola Viljami, IF Björkloven SWE

5 Kärki Arttu, Tappara Tampere

7 Lehtonen Sisu-Petteri, TPS Turku

8 Viirret Valtteri, Ässät Pori

21 Laakso Elmeri, SaiPa Lappeenranta

Hyökkääjät

10 Bau Samu, Ilves Tampere

11 Halttunen Kasper, HIFK Helsinki

12 Hokkanen Otto, SaiPa Lappeenranta

13 Juhola Patrik, Ässät Pori

14 Korhonen Joona, Ilves Tampere

15 Marjala Viljami, TPS Turku

16 Matikka Miko, Madison Capitols USHL

17 Männistö Tommi, Tappara Tampere

18 Savolainen Valtteri, HPK Hämeenlinna

24 Kaskimäki Aleksanteri, HIFK Helsinki

27 Tuomaala Samu, Jukurit Mikkeli

28 Lassila Jere, JYP Jyväskylä

29 Ruusunen Rasmus, SaiPa Lappeenranta

Suomen alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa 8.-12.11.2022 viiden maan turnauksessa USA:n Plymouthissa. Lauri Merikiven suojattien lisäksi paikalla ovat Ruotsin, Sveitsin, Tshekin ja USA:n joukkueet.

Maalivahdit

1 Vali Noa, TPS Turku

31 Vinni Emil, HIFK Helsinki

Puolustajat

2 Junkkari Jimi, Pelicans Lahti

5 Kangas Kalle, Jokerit Helsinki

6 Kiukas Peetu, SaiPa Lappeenranta

7 Peltonen Janne, Kärpät Oulu

9 Pieniniemi Emil, Kärpät Oulu

10 Seppänen Niklas Kärpät Oulu

12 Talvikunnas Niklas, HPK Hämeenlinna

Hyökkääjät

15 Alasiurua Arttu, Kärpät Oulu

16 Eliseev Maxim, Jokerit Helsinki

18 Hynninen Topias, Jukurit Mikkeli

19 Jansson Elias, Kärpät Oulu

20 Järventie Emil, Ilves Tampere

22 Kiiskinen Jesse, Pelicans Lahti

23 Kumpulainen Rasmus, Pelicans Lahti

24 Kuusla Emil, Jokerit Helsinki

25 Lind Onni, Jokerit Helsinki

26 Leppä Tom, Jokerit Helsinki

27 Nurmi Jesse, KooKoo Kouvola

28 Ruohomaa Onni, TPS Turku

29 Uronen Tuomas, HIFK Helsinki

Suomen alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kohtaa sekä Japanin että emäntämaa Tshekin kahdesti Teplicessä. Tyttöleijonien päävalmentajana toimii Mira Kuisma.

Maalivahdit

Kuja-Hakola Kerttu, JYP Jyväskylä

Saarinen Suvi, TPS Turku

Puolustajat

Berg Nella, VG-62/TPS Naantali/Turku

Kanerva Bianca, K-Espoo

Krook Aino, Team Kuortane

Ojala Jennika, Team Kuortane

Palin Ilona, HIFK Helsinki

Tallinen Tuuli, Team Kuortane

Varjonen Sinna, Team Kuortane

Hyökkääjät

Kari Sofia, Team Kuortane

Keränen Tilli, Kärpät Oulu

Kitula Eveliina, Hunters/HIFK

Kokora Heidi, Team Kuortane

Korhonen Erica, HIFK Helsinki

Lappalainen Iida, RoKi Rovaniemi

Lehmus Kerttu, Team Kuortane

Lundström Charlotta, Team Kuortane

Pelkonen Neea, Team Kuortane

Salonen Pauliina, TPS Turku

Schalin Julia, Kiekko-Espoo

Siekkinen Eerika, Team Kuortane

Suhonen Sara, HIFK Helsinki

Ilta Sanoma
lundi 31 octobre 2022 14:31:00 Categories: Ilta Sanoma Jääkiekko

ShareButton
ShareButton
ShareButton
  • RSS

Suomi sisu kantaa
NorpaNet Beta 1.1.0.18818 - Firebird 5.0 Initial LI-T6.3.0.40

TetraSys Oy.

TetraSys Oy.